اطلاعیه : به تالار گفتگو انجمن بنچ رست و فیلدتارگت ایران IRBFA خوش آمدید ، در صورت بروز مشکل در ثبت نام لطفا مشکل رو در تالار میهمانان اعلام فرمایید تا در اسرع وقت رسیدگی شود ،

گروه تلگرام انجمن به آدرس زیر فعال میباشد https://t.me/joinchat/AAAAAEGwJN61nqzw34Trbw ادرس کانال تلگرامی انجمن Telegram.me/irbfa آدرسهای فوق را در مرورگر خود کپی و وارد کانال و یا گروه تلگرامی انجمن شوید

توجه :................... برای استفاده از مطالب و مطالعه موضوعات باید در سایت عضو شوید .......... برای عضویت لطفا وارد بخش ثبت نام شوید،........... مراحل ثبت نام ساده و کوتاه میباشند. .............. از آنجا که قوانین این انجمن بادیگر انجمنها متفاوت میباشد٫ لطفا قبل از هرگونه فعالیت در انجمن قوانین را به دقت مطالعه فرمایید. هرگونه فعالیت در انجمن به معنای مطالعه قوانین و پذیرش آن میباشد

امتیاز موضوع:
  • 43 رأی - میانگین امتیازات: 3.16
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تیونینگ قدرت و دقت در سلاح بادی(پی سی پی و فنری)
سلام به همه اساتید

قصد ایجاد این تاپیک همونطور که از اسمش پیداست ارتقاع سطح قدرت و دقت در سلاح بادی و ایجاد یک سلاح ایده ال هستش

یکی از دلایلی که قدرت و دقت رو در کنار هم قرار دادم اینه که در سلاح ها با افزایش قدرت طبیعتا دقت اونها هم کم میشه که یک تیونینگ خوب طوری هستش که این دو موضوع رو مد نظر داشته باشه

معمولا در سلاح فنری دوستان با تعویض فنر سلاح با فنری قوی تر سعی در بهبود قدرت دارند که این امر سبب بالا رفتن اصطحلاک سلاح مخصوصا در قسمت ماشه میشه و همچنین صدا و لگد سلاح هم بیشتر و به طبع اون از دقت کاسته میشه

در بحث پی سی پی ها هم دوستان با سفت کردن پیچ چکش (در تفنگ هایی که این قابلیت رو دارند) یا تعویض فنر و خروجی والو سعی در افزایش قدرت دارند که همینجا باید عرض کنم اگر این کار بدون حسابو کتاب و بعضا بر اساس سعی و خطا انجام بشه اون سلاح دیگه مثل روز اول نخواهد شد

قصد از ایجاد این تاپیک بررسی همین موضوعات هستش که انشالله به مرور زمان و با همکاری دوستان در این تاپیک به موضوع خواهیم پرداخت

توجه:

- نقل مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز میباشد
پاسخ
باسلام خدمت دوستان
یک سوال برام مطرحه و اون چگونگی انجام تیونینگ سلاحهای بادی فنر پیستون برای شرکت در مسابقاته. باتوجه به اینکه ظاهرا دقت بیشتر برای سلاح مورد نظره چه کاری برای این منظور انجام میشه. وآیا این تیونینگ داخلی به طور دائم قابل استفاده هست و عمر سلاح رو کم نمیکنه؟

توجه:

پاسخ
(۱۳۹۵/۰۳/۲۳، ۰۸:۰۳ ب.ظ)علیرضا نوشته است: باسلام خدمت دوستان
یک سوال برام مطرحه و اون چگونگی انجام تیونینگ سلاحهای بادی فنر پیستون برای شرکت در مسابقاته. باتوجه به اینکه ظاهرا دقت بیشتر برای سلاح مورد نظره چه کاری برای این منظور انجام میشه. وآیا این تیونینگ داخلی به طور دائم قابل استفاده هست و عمر سلاح رو کم نمیکنه؟

سلام
علیرضا خان تیونینگ اصلا باعث کم شدن عمر سلاح نباید بشه و یک تیونر باید اگه استهلاک تفنگ رو کم نمیکنه بیشترشم نکنه.
در مورد تیونینگ فنری عرض کنم درسته کم شدن قدرت تکان تقنگ را کم میکنه اما همیشه کم کردن قدرت باعث افزایش دقت نیست. اصولا هر لوله ای برای سرعت مشخصی تعریف میشه و بیشترین دقت در نزدیکی همون سرعت هستش نه خیلی کمتر .
معمولا با تعویض واشر سر پیستون با جنس نرمتر و تنظیم و محاسبه حداقل طول فنر (چون از بازه ای بیشتر نمیشه فنر را ضعیف کرد بنا به همون دلیلی که گفتم) تصحیح کرون لوله و برسی خان و تغیراتی در ماشه و شاید قنداق میشه تفنگ فنری را تیون کرد. اما ناگفته نمونه که بهترین تیون تفنگ فنری همون فنر هستش با بهترین عملکرد. فنر خوب یک فنر با تلورانس ثابت هستش معمولا با کهنه کردن یک فنر با متریال خوب به یک فنر مسابقاتی خواهید رسید.
درمورد تیونینگ مطالبی قبلتر گفتم که فکر کنم دکتر دانشور در این انجمن قرارداده باشند. اگر ادمینهای محترم لینکشو برای دوستمون بزارن حتما بیشتر با این مبحث تیونینگ چه در فنری چه در پی سی پی اشنا خواهند شد.

توجه:

پاسخ
درود
مطلب زیر مقاله ای است که جناب شقاقی زحمت کشیدن تو گروه ارایه کردن که عینا براتون اونرو ارایه میکنم، با تشکر. از زحمت ایشون. با نام کاربری گرشاسب

تیونینگ تفنگ
در اصطلاح کلمه به معنای سلسه اعمالی گفته میشود که بروی تفنگ جهت ارتقا انجام شده تا کاربر بسته به نیاز خاصی، از تفنگ با لذت بیشتری استفاده کند. مثل تغیر در اندازهای قنداق ، بالپاپ کردن، اضافه کردن رگولاتور، تغیراتی در ماشه ، عوض کردن رنگ و استتار کردن و .... همگی از انواع تیون هستند.
مبحث تیونینگ شامل دو بخش تیونر و تفنگ میباشد .
تفنگ
تیون تفنگ در ابعاد گسترده ای انجام میشود مثل افزایش دقت ، افزایش عمر تفنگ، افزایش زیبایی، افزایش قدرت ، افزایش کاربری ،
اینکه کلمه افزایش اول هر صفت گذاشته شده به روشنی نشان از این دارد که قصدمان ارتقا تفنگ است،
تیون تفنگ از نظر من شامل تیونهای اساسی مثل تعویض قنداق یا بالپاپ نمودن، تعویض لوله تفنگ، اضافه کردن یا تعویض رگولاتور، یا استفاده کردن از کیتهای تیون مثل فنر لول و فنر و... و تیونهای جزئی مثل تابگیری لوله ، پلیش قطعات ، گریس کاری اصولی ، اضافه کردن قطعاتی به قنداق رنگ کردن و .... میباشد.

در فنریها با تعویض فنر و فنر لول ، واشر سر پیستون ، گاها کیتهایی شامل شفت و پیستون هم وجود دارند، تابگیری لوله، تعویض فنرهای ماشه ، پلیش قطعات و گریس کاری فنر و... اقدام به تیون میکنند،
در پی سی پی ها با تغیر در سایز و نوع اورینگها ، جلوگیری از پس خورد چکش، تقویت درگاه یا سوزن والو، اعمالی در جهت سریعتر بسته شدن والو، حجم و اندازه مخزن، انواع کیتهای بالپاپ، تعویض فنرهای رگولاتور، ساخت فشار شکن یا رگولاتور، تغیر در حساست ماشه، تاب گیری یا تعویض لوله، تعویض فنر و چکش ، پلیش قطعات، تغیر در مکانیزم مسلح کرددن، برداشتن یا اضافه کردن بست لوله، ساختن ایراستریپر، تغیر رنگ و دستکاری قنداق، و....
میتوان اقدام به تیون تفنگ بادی نمود. که لازمه ان یک تیونر ماهر است.
تیونر

هر انسانی در بدو ورود به مدرسه دارای استعداد بالقوه است که اگر یک معلم اگاه روی استعداد هایی که در دانش اموز تشخیص میدهد خوب کار کند ، استعداد های نهفته بالفعل تبدیل شده و شکوفا میشود،
دانش اموز در اینجا تفنگ و اموزگار همون تیونر است، تیونر شخصی است که قوه درک کار جز به جز قطعات را دارد و بسان سازنده باید دلیل کوچکترین تحرکات تفنگ را درک کند، تیونر باید اولا تشخیص دهد این تفنگ توانایی ارتقا تا چه مرحله ای را دارد، درثانی باید به علوم بالستیک و ترمودینامیک اشنا باشد تا به درستی استعداد های تفنگ را تشخیص دهد.
بعد از این دو مرحله کار اغاز میشود که به دستان تراشکاران و فنر سازان و خیلیای دیگه وابسته است، از جمله ابزار سازان چون گاها با مواردی روبرو میشوید که فقط یک ابزار میبایست اختراع کنید و سفارش ساخت بدهید.

در این مقوله سواستفاده ها و نابخردیهای زیادی صورت گرفته ، مثلا شخصی با استفاده غیر اصولی از فنر باعث تراشیده شدن دیواره برنجی والو و حتی اسیب برادها در خان تفنگ میشود، در واقع بعد صد شلیک تفنگ عملا از دست رفته است حالا مقصر اینجا شخصی است که قصد داشته تفنگ خود را قویتر کند یا تیونر محترم نا اگاه؟؟؟؟!
یا با استفاده غیر منطقی از گریس نسوز باعث نرمتر و قویتر شدن تفنگ فنری میشود و با اینکارش خط بطلان میکشد بر روی کلی تحقیقات و کیتهای تیون حرفه ای و حتی طراحی خود کارخانه سازنده!! خوب تا سی شلیک درسته ولی بعدش چی؟ با پیستون دفرمه میخوایی چه کنی به اصطلاح تیونر نسبتا محترم؟؟!
با دستکاری در نور دریافتی کرنوگراف اعداد فضایی و قدرتهای ۶۵ ژولی با ۳۵۰ مگنوم گرفتن و فیلم به اشتراک گذاشتن فقط حیله است جهت جذب مشتری،
در هر هنری اینگونه مسایل هست مثل نقاشی موسیقی فیلم و ...

مبحث تیون احتیاج به دانش و تجربه داره، دوستانی که با ازمون و خطا اقدام به دستکاری تفنگشون میکنند که اگر گرفت که گرفت اگه نگرفت میفروشمش درواقع مسولین اصلی کسادی بازار دست دوم هستند و مسول بسیاری از دروغهایی که فروشندگان بخاطر این تفنگ میگن، چون معمولا تفنگ عیب دار شده یک جا بند نخواهد شد و در تمام طول زندگیش دست به دست خواهد شد، مسول کیست؟! بنظرتون مسولش خودمون نیستیم که هنوز نه از بالستیک سردرمیاریم نه قادر به تشخیص استعدادی در تفنگ هستیم نه قطعات تفنگ رو درک میکنیم.
این مبحث اهمیتش در سلاح گرم دو چندان هست بخاطر وضعیت جواز و حبس سه ساله اون.
این نکته بسیار مهم و تعیین کننده و تضمین کننده هست، مطمئن باشید با رعایت نکته ذیل فردا روز خود شما هم راحت تر دراین بازار قدم خواهید زد،
لذا از دوستان خواهش میکنم جهت اموزش و کسب تجربه مبحث تخصصی تیون مدتی را رایگان در کارگاهی که مربوط به این کار است سپری کنند تا در کنار دانش تئوری و اینترنتی که کسب میکنند با قطعات اشنا و تجربه هم بدست اورند، در غیر اینصورت دست به تفنگ سالم نزنند که گاهی هرز شدن یک پیچ مساویست با دورانداختن تفنگ یا کلاه گذاشتن سر دوستتون برای فروشش.
در پایان امیدوارم جسارت مفصل وکه درددل همه کاربلدان این هنر بود را برمن ببخشید .
ارادت

در پایان امیدوارم جسارت مفصل بنده رو که درد دل کاربلدان این هنر بود را بر من ببخشید.
ارادت

توجه:

پاسخ
فرمایش شما کاملأ منطقی ودلسوزانه و بجاست .. امیدست کاربران به این نصایح توجه کنن ....

توجه:

پاسخ
تیون تفنگ بادی فنری با گریس نسوز حرارت بالا کاملا ثابت شده و امتحان شده است و قبلا مفصلا در فروم های دیگه بحث شده.

توجه:

پاسخ
درود
دوست عزیز در اینترنت و فرومها بحثهای زیاد درست و نادرستی ذکر شده چنانچه اطلاعات موثق و علمی در این خصوص دارید لطفا ارایه بفرمائید. اشاره کلی به این شکل چیزی رو ثابت نمی کنه.

توجه:

پاسخ
من تقریبا ۵ سال پیش رنجر ۱۳۵ و ۱۲۵ و بنجامین تریل ان پی رو با گریس نسوز اراپی تیون کردم و تا پارسال هم ازش استفاده میکروم شاید حدود ۱۰۰۰۰ساچمه با رنجر۱۳۵ زدم و همچنان قدرت ثابت و بدون دیزیلینگ.
بنجامین تریل هم ساچمه ts10رو با سرعت ۳۸۸متربرثانیه میزد.
بچه ها من میشناسن من میثم هستم با اسم کاربری پاتریوت و tingerدر سایتهای دیگه فعالیت میکنم

توجه:

پاسخ
(۱۳۹۵/۰۴/۲۱، ۱۲:۲۴ ب.ظ)PATRIOT نوشته است: من تقریبا ۵ سال پیش رنجر ۱۳۵ و ۱۲۵ و بنجامین تریل ان پی رو با گریس نسوز اراپی تیون کردم و تا پارسال هم ازش استفاده میکروم شاید حدود ۱۰۰۰۰ساچمه با رنجر۱۳۵ زدم و همچنان قدرت ثابت و بدون دیزیلینگ.
بنجامین تریل هم ساچمه ts10رو با سرعت ۳۸۸متربرثانیه میزد.
بچه ها من میشناسن من میثم هستم با اسم کاربری پاتریوت و tingerدر سایتهای دیگه فعالیت میکنم

درود 
از پاسختون ممنون و اگه ممکنه راجع به بحث فنی اون بیشتر توضیح بدین و اینکه تاثیرات دقت با بالا رفتن سرعت اونهم در این بازه چه خواهد بود 

ممنون

توجه:

پاسخ
دقتش که عالی شده البته کل سیستم واشر پیستون رو هم تغییر دادم ولی دوستان روی مگنوم350همین تیون روانکاری با گریس نسوز رو انجام داده بودن و نتایج در زمینه دقت واقعارضایت بخش شده بود ، یعنی سرعت بالای ساچمه اجازه انحراف و لرزش به ساچمه نمیداد.
البته گذر از مرز سرعت صوت و رقصیدن ساچمه بحثش جداست.

توجه:

پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان